Ասբեստ․ իրազեկման և անվտանգության միջոցառումներ
Ի՞նչ է ասբեստը, որտե՞ղ է կիրառվում, ի՞նչ հիվանդությունների կարող է հանգեցնել, ինչպե՞ս այն նույնականացնել, անվտանգ կառավարել ու հեռացնել:
Այս և հարակից այլ հարցեր մանրամասն քննարկվել են հունիսի 19-ին «Շենքերի զննում ասբեստ պարունակող նյութերի հայտնաբերման համար» թեմայով դասընթացին։ Այն անց էր կացվում ՄԱԶԾ-ԿԿՀ «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագրի շրջանակում Ճարտարապետության և շինարարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի (ՃՇՀԱՀ) աջակցությամբ:
Դասընթացին մասնակցում էին ինժեներներ, հետազոտողներ, ուսանողներ, դասախոսներ և այլ մասնագետներ, ովքեր հետաքրքրված էին ասբեստի ազդեցության նվազեցման, ռիսկերի կառավարման և ասբեստ պարունակող նյութերի հայտնաբերման հարցերով:
Բանախոսներ Դշխուհի Սահակյանը և Տիգրան Օգանեզովը իրենց խոսքում հատուկ ուշադրություն դարձրին ասբեստի մասին իրազեկման կարևորությանը, միջազգային կանոնակարգերին և նորմերին, Հայաստանի օրենսդրությանը և միջազգային պարտավորություններին:
Ծրագրի շրջանակում նման միջոցառում տեղի է ունեցել նաև մարզային մասնագետների համար փետրվար ամսին: Նրանք ևս ծանոթացել են ասբեստ պարունակող նյութերի հայտնաբերման և նույնականացման մեթոդներին, ռիսկերի կառավարմանը, թափոնների մշակման ու հեռացման եղանակներին:

Asbestos: awareness and safety measures
What is asbestos? Where is it used? What potential health risks does it pose? How can you identify, manage, and safely dispose of it?
These crucial topics were thoroughly discussed at the "Inspection of Buildings for Detection of Asbestos Materials" course held on June 19. This event was organised in the frame of the "De-risking and Scaling-up Investment in Energy Efficient Building Retrofits" project with the support of the National University of Architecture and Construction of Armenia.
Engineers, researchers, students, faculty members and other specialists gathered to delve into asbestos hazards, risk management, and detection methods.
Speakers Dshkhuhi Sahakyan and Tigran Oganezov emphasized the importance of asbestos awareness, international regulations, Armenian legislation and international obligations.
Within the framework of the project, a similar event was also held for regional specialists in February. They also got acquainted with methods of detection and identification of asbestos-containing materials, risk management, methods of waste treatment and disposal.