Լրագրողական շրջայց Լոռու և Տավուշի մարզեր
2024թ-ի հուլիսի 19-20-ը ՄԱԶԾ-ԿԿՀ «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագիրը կազմակերպել էր լրագրողական շրջայց Լոռու մարզի Սպիտակ և Ստեփանավան և Տավուշի Դիլիջան քաղաքներ՝ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության և «Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակի» ՊՀ-ի հետ համագործակցությամբ՝ ներկայացնելու պետական սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակներում և ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի կողմից համաֆինանսավորվող բնակելի շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացման ծրագրի ազդեցությունը:
Երկօրյա այցի ընթացքում լրագրողները խորքային պատկերացում ստացան, թե ինչպես է էներգաարդյունավետ արդիականացումը փոխակերպում բնակելի շենքերը` նվազեցնում էներգիայի սպառումը, նվազեցնում ջերմոցային գազերի արտանետումները, նվազեցնում էներգետիկ աղքատությունը, ապահովում տնտեսական օգուտներ, բարելավում բնակիչների կյանքի որակը։
Մասնակիցները հնարավորություն ունեցան շփվելու ծրագրի շահառուների, շահագրգիռ կողմերի և փորձագետների հետ և տեղեկանալու իրականացված էներգաարդյունավետության միջոցառումների մասին:
Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին ընդգծել է ծրագրի կարևորությունը՝ նշելով. «Կլիմայի կանաչ հիմնադրամի և Շրջակա միջավայրի նախարարության հետ մեր համագործակցությունը նշանակալի առաջընթաց է ապահովում էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերում։ Համաֆինանսավորելով էներգաարդյունավետության ծախսերը՝ մենք ոչ միայն նվազեցնում ենք շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը, այլև բարելավում ենք կենսապայմանները և նվազեցնում ենք բնակիչների էլեկտրաէներգիայի ծախսերը»:

Media tour to Lori and Tavush marzes
On July 19-20, 2024, the UNDP-GCF "De-risking and Scaling-up Investment in Energy Efficient Building Retrofits" project, in partnership with the Ministry of Environment of Armenia and the Environmental Project Implementation Unit (EPIU), hosted an insightful media tour to the cities of Spitak, Stepanavan, and Dilijan.
This tour showcased the incredible impact of energy-efficient retrofits on residential buildings. Journalists experienced firsthand how these retrofits are transforming communities by reducing energy consumption, lowering greenhouse gas emissions, decreasing energy poverty, providing economic benefits, enhancing the quality of life
Natia Natsvlishvili, UNDP Resident Representative in Armenia, highlighted the importance of this initiative: "Our partnership with the Green Climate Fund and the Ministry of Environment is driving significant progress in Armenia's efforts to enhance energy efficiency. By co-financing building retrofits, we're not only reducing environmental impact but also improving living conditions and lowering energy bills for residents."
This project is a shining example of how collaboration between the government, communities, and international organizations can lead to sustainable and resilient livelihoods.