Հավանության է արժանացել 700 սուբվենցիոն ծրագիր. կառավարությունը 6 մարզերի եւս 828 մլն դրամ հատկացրեց
Կառավարությունն իր այսօրվա՝ մայիսի 13-ի նիստում որոշում կայացրեց ՀՀ համայնքներին պետբյուջեով արդեն իսկ նախատեսված սուբվենցիաներից բացի այլ սուբվենցիաներ տրամադրելու նպատակով Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Կոտայքի, Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզպետարաններին հատկացնել 827,758.2 հազար դրամ:
Ըստ հիմնավորման՝ 2020 թ. սուբվենցիաներ ստանալու համար ծրագրային հայտերի գնահատման միջգերատեսչական հանձնաժողովի կայացած նիստերի ընթացքում քննարկվել և հանձնաժողովի կողմից հավանության է արժանացել 700 սուբվենցիոն ծրագիր:
Հայտերը հիմնականում ուղղված են համայնքներում կապիտալ ներդրումներին, մասնավորապես՝ համայնքներում փողոցների, այգիների, պուրակների, խաղահրապարակների բարեկարգմանը, համայնքային շենքերի, մշակութային տների, մանկապարտեզների, հանդիսությունների սրահների կառուցմանն ու նորոգմանը, խմելու, կոյուղու, ոռոգման ջրագծերի կառուցմանն ու նորոգմանը և գիշերային լուսավորության անցկացմանը, բնակավայրերի գազաֆիկացմանը, բազմաբնակարան շենքերի ընդհանուր բաժնային սեփականության գույքի նորոգմանը՝ էներգախնայող միջոցառումների կիրառմամբ:
Աղբյուր՝ https://bit.ly/3wSEtgR
Հիշեցնենք, որ ՄԱԶԾ-ԿԿՀ «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացման ծրագիր»-ը սերտորեն համագործակցում է ՏԿԵ նախարարության հետ ՀՀ պետական սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում` համայնքներում իրականացնելով շենքերի էներգաարդյունավետության բարձացման համալիր միջոցառումներ:

Armenia government approves 700 subsidy programs (2021-06-24)
YEREVAN. – At Thursday’s Cabinet meeting, the interim government of Armenia decided to allocate 827,758,200 drams to the regional administrations of Armavir, Gegharkunik, Lori, Kotayk, Syunik, and Vayots Dzor Provinces to provide their communities with subsidies other than those provided by the state budget.
According to the respective substantiation, during the meetings of the interdepartmental commission for evaluation of program applications for receiving subsidies in 2020, a total of 700 subsidy programs were discussed and approved by this commission.
These applications are mainly aimed at capital investments in communities.
Source.https://bit.ly/3wSEtgR
It should be reminded that the “De-risking and Scaling-up Investment in Energy Efficient Building Retrofits” UNDP-GCF project" closely cooperates with the Ministry of Territorial Administration and infrastructure within the framework of the RA state subvention program, implementing retrofit works to increase the energy efficiency of buildings in communities.