ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչները մասնակցել են Դիլիջանի միջազգային դպրոցում կայացած Երիտասարդների տեղական համաժողովին
ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանը և ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի ղեկավար Վահրամ Ջալալյանը Դիլիջանի միջազգային դպրոցում կայացած «Կլիմայական ճգնաժամ. ինչպես կարող ենք նպաստել դրա հաղթահարմանը» թեմայով Երիտասարդների տեղական համաժողովի (LCOY) հրավիրյալ բանախոսներ էին:
Հոկտեմբերի 29-ին LCOY-ը Դիլիջանի միջազգային դպրոցի հարկի տակ էր համախմբել 80-ից ավելի պատանիների ու երիտասարդների, որոնցից 65-ը՝ ավագ դպրոցների աշակերտներ: «The Good Investors» մասնավոր դոնոր կազմակերպության աջակցությամբ կազմակերպված համաժողովը թիրախավորել էր Հայաստանում կլիմայի փոփոխության հիմնախնդիրները՝ երիտասարդներին բնապահպանական շարժման ակտիվ մասնակցության գիտելիքներ փոխանցելու նպատակով:
Դիանա Հարությունյանը խոսել է «Կլիմայի փոփոխության քաղաքականությունը Հայաստանում» թեմայով` ներկայացնելով կլիմայի փոփոխության պատճառները, գլոբալ և տեղական օրակարգերը, Փարիզի համաձայնագրով Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների մանրամասները, Հարմարվողականության ազգային ծրագիրը ինչպես նաև բնապահպանական և կայուն զարգացման այլ մարտահրավերները՝ ՄԱԶԾ-ի կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի շրջանակներում:
«Երիտասարդների տեղական համաժողովը լավ հնարավորություն էր ներկայացնելու ՄԱԶԾ-ի փորձը՝ Հայաստանում կլիմայի փոփոխությանն առնչվող քաղաքականության և գործնական աշխատանքի վերաբերյալ»,- երիտասարդների հետ փոխգործակցությանն է անդրադարձել Հարությունյանը: «Ես նաև տեղեկացրել եմ համաժողովի մասնակիցներին Երևանում կառավարության գործընկերների հետ կազմակերպված ՄԱԿ-ի ԿՓՇԿ Կողմերի 28-րդ համաժողովին (COP28) ընդառաջ կազմակերպված աշխատաժողովի մասին»:
Վահրամ Ջալալյանը էներգաարդյունավետության և էներգախնայողության կարևորության մասին տվյալներ է ներկայացրել էներգիա սպառող ամենախոշոր ոլորտներում՝ առանձնացնելով շենքերը։ Նա խոսել է Կլիմայի կանաչ հիմնադրամի՝ «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագրի և ջերմոցային գազերի արտանետումների նվազեցման գործում դրա դերակատարման մասին՝ Հայաստանում հասարակական և բնակելի շենքերի ջերմաարդիականացման՝ Դիլիջան քաղաքի 11 բնակելի շենքերի օրինակով:
Օգտագործելով առիթը՝ ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագիրը Դիլիջանի միջազգային դպրոցի գրադարանին է նվիրել Հայաստանի երկու ազգային զեկույցները:
Հայաստանի Երիտասարդների տեղական համաժողովի մասնակիցները հայտարարություն են պատրաստել և ուղարկել Կողմերի 28-րդ համաժողովի (COP28) պատասխանատուներին:

UNDP Armenia Representatives Participated in LCOY Conference at UWC Dilijan
Diana Harutyunyan, UNDP Climate Change Programme Coordinator and Vahram Jalalyan, UNDP-GCF Project Manager were invited to join key panel speakers and representatives of UWC Dilijan for the Local Conference of Youth (LCOY) "Climate Crisis: How We Can All Contribute to Solving It".
On 29 October, LCOY brought together about 80 young people, including 65 from Armenian high schools at UWC Dilijan supported by private donor organization - “The Good Investors”. The conference focused on the climate change issues in Armenia to equipe the young generation with the knowledge for environmental movement activism.
Diana Harutyunyan introduced the “Climate Change Policy in Armenia” and talked about climate change causes, global and local climate change agenda. She presented the details of Armenia’s commitments under Paris Agreement, National Adaptation Plan as well as other environmental and sustainable development challenges in the scope of the projects implemented by UNDP in Armenia.
“The Local Conference of Youth was good opportunity to share experience of UNDP in policy and practical work related to climate change in Armenia,” Diana Harutyunyan reflected on the interaction with the young people. “I have also informed the conference participants about the workshop ahead of the 28th Conference of Parties (COP28) of UNFCCC organized with the Government counterparts in Yerevan”.
Vahram Jalalyan shared knowledge on the importance of energy efficiency and saving in the largest energy consuming sectors – highlighting the buildings. He introduced the "De-risking and Scaling-up Investment in Energy Efficient Building Retrofits" Retrofits" Green Climate Fund Project and its contribution to greenhouse gas emission reduction through energy-efficiency retrofits of public and residential buildings in Armenia and showcased the example of the 11 energy-efficiently retrofitted residential buildings in Dilijan city.