Էներգասպառող սարքերի ԷԱ պարտադիր պահանջների ընդունումն ընթացքում է
Շարունակվում է էներգասպառող սարքերի էներգաարդյունավետության նկատմամբ պարտադիր պահանջների ընդունման գործընթացը՝ ըստ «Էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» օրինագծի: Այդ մշակվել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության կողմից՝ ՄԱԶԾ-ՌՏՀ տարածաշրջանային ծրագրի աջակցությամբ: Օրինագիծը քննարկվեց Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի կողմից, որը 2020թ. մարտի 18-ին տվեց դրա վերաբերյալ դրական եզրակացություն:
Ըստ փաստաթղթի հիմնավորման՝ էներգաարդյունավետության պարտադիր պահանջների սահմանումն ուղղված է պետական միջոցների արդյունավետ կառավարման բարձրացմանը, պետության կողմից էներգախնայողության և էներգաարդյունավետության խթանմանը, ինչպես նաև էլեկտրական էներգիայի` անընդհատ աճող պահանջարկի բավարարման համար անհրաժեշտ՝ էներգահամակարգի պահանջվող դրվածքային հզորության կրճատմանը:
Օրինագծի ընդունմամբ ակնկալվում է.
- պետության կողմից սեփական օրինակով էներգաարդյունավետ տեխնոլոգիաների տարածման խրախուսում ու սպառողներին դեպի էներգաարդյունավետ ապրանքատեսակների ձեռք բերման ուղղորդում,
- պետական կարիքների համար ձեռքբերվող ապրանքատեսակների էներգաարդյունավետության պահանջների սահմանում,
- պետական գնումների շրջանակներում ձեռքբերվող սարքերի նկատմամբ պետական միջոցների տնտեսում երկարաժամկետ հատվածում,
- ԵԱՏՄ համապատասխան տեխնիկական կանոնակարգի (TR EAEU 048/2019) ներդրման հետ կապված մարտահրավերներին դիմակայելու պատրաստականություն,
- ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունների մի մասի՝ կարգավորումների ներդաշնակեցման վերաբերյալ դիրքորոշման հստակեցում:

Adoption of mandatory requirements in progress for EE of energy consuming appliances (03-18-2020)
The process continues of adopting the mandatory requirements for energy efficiency of energy-consuming appliances in accordance with the draft law “On Amending and Supplementing the RA Law on Energy Saving and Renewable Energy” (available in Armenian only). It was developed by the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia with the support of the UNDP-RTF Regional Project. The draft was debated by the Standing Committee on Economic Affairs of the National Assembly and received its positive conclusion on 18 March 2020.
According to the documented rationale, the introduction of the mandatory requirements for energy efficiency is aimed at enhancing the efficient management of public funds, promoting energy saving and energy efficiency by the state, as well as reducing the installed capacities required to meet the ever-increasing demand for electricity.
With the adoption of the draft it is expected:
- The state to set an exemplary case for expansion of energy efficient technologies and for guiding more consumers towards the purchase of energy efficient products;
- To identify the energy efficiency requirements towards the products procured for the state needs;
- To enable long-term savings of public funds on devices acquired through public procurement;
- To ensure willingness to meet the challenges associated with the implementation of the relevant EAEU technical regulation 048/2019;
- To clarify Armenia's position on harmonizing regulations on certain commitments assumed under the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.