Ջերմաարդիականացման ազդեցությունը ջեռուցման վարքագծի և էներգիայի ծախսերի վրա. հետազոտության շնորհանդես
2024թ-ի հոկտեմբերի 2-ին կայացել է «Բազմաբնակարան շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացման արդյունքների ազդեցության գնահատում և գենդերային վերլուծություն» սոցիոլոգիական հետազոտության հաշվետվության շնորհանդեսը։
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել ՄԱԶԾ-ի և Ծրագրի գործընկեր գերատեսչությունների, համայնքային իշխանությունների, միջազգային շահագրգիռ կազմակերպությունների, ՀԿ-ների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ։
Հետազոտությունն օգնում է գնահատել բազմաբնակարան շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացման տնտեսական և սոցիալական ազդեցությունը տնային տնտեսությունների ջեռուցման վարքագծի և էներգիայի ծախսերի վրա։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության Քաղաքականության վարչության գլխավոր մասնագետ Եղիազար Դավթյանն իր բացման խոսքում բարձր գնահատեց կառավարության և ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի համագործակցությունը, քանի որ այն միաժամանակ մի քանի խնդիր է լուծում՝ սոցիալ-տնտեսական, էներգետիկ բարեկեցության և բնապահպանական։
«Կարևոր է նման հետազոտական աշխատանքը, դրա շնորհիվ կարողանում ենք գնահատել բնակիչների շրջանում ջերմաարդիականացման աշխատանքներից բավարարվածության մակարդակը»,-ասում է Դավթյանը՝ հավելելով, որ օրեցօր ավելանում է այն քաղաքացիների թիվը, ովքեր, տեսնելով իրենց համայնքում ջերմաարդիականացված և արտաքնապես թարմացած շենք, ցանկություն են հայտնում միանալ ծրագրին։
2023 թվականի հոկտեմբեր-նոյեմբերին Գյումրիում, Դիլիջանում և Ստեփանավանում իրականացրած սոցիոլոգիական հետազոտությունը համակարգել է ՄԱԶԾ-ԿԿՀ «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագրի սոցիալական ազդեցության գնահատման և գենդերային հարցերով փորձագետ Աստղիկ Միրզախանյանը:
Նրա խոսքով, հետազոտությամբ հավաքագրված տվյալները օգտագործվելու են էներգաարդյունավետ արդիականացված շենքների պատշաճ կառավարման, դրանց սպասարկման նպատակով պահուստային ֆոնդերի ստեղծման, բնակիչների էներգաարդյունավետ վարքագծի ձևավորման և այլ հարցերի լուծման նպատակով:
«Կանայք և տնային տնտեսուհիները առանցքային դեր են խաղում ընտանեկան բյուջեի հատկացումները որոշելիս, ինչն ընդգծում է նրանց նշանակությունը որպես «փոփոխության գործակալների»՝ ընտանիքում էներգաարդյունավետ վարքագիծը ձևավորելու առումով»,-ասում է Միրազախանյանը։
ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի ավագ խորհրդատու Դիանա Հարությունյանն էլ ընդգծում է, որ թեև սա լայնածավալ հետազոտություն չէ, սակայն կարևոր է վերհանել բնակիչների կարծիքները էներգաարդյունավետ միջոցառումների արդյունքների վերաբերյալ. «Հարցումների ժամանակ հնչած կառուցողական առաջարկություններն էլ կօգնեն հետագայում ավելի ճիշտ կողմնորոշվել որոշ գործողությունների հարցում»:

Presentation of the Study on the Impact of Thermal Retrofit on Heating Behavior and Energy Costs
On October 2, 2024, the presentation of the sociological survey report titled "Gender Analysis and Impact Assessment of Multi-Apartment Buildings Energy Efficient Retrofit" was held. The event was attended by representatives from UNDP, partner government agencies, local authorities, international stakeholders, NGOs, and the media.
The survey aims to assess social and economic impact of energy efficient retrofits on household heating behavior and energy costs. In his opening remarks, Mr. Yeghiazhar Davtyan, Chief Specialist of the Policy Department at the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, commended the collaboration between the government and the UNDP-GCF program. He highlighted that this partnership tackles multiple challenges: social-economical, energy well-being, and environmental.
"Such research is crucial as it enables us to assess residents' satisfaction with the thermal insulation works," said Davtyan, noting that the number of citizens who, after seeing thermally upgraded and visually enhanced buildings in their community, express a desire to join the program is steadily increasing.
The sociological survey, conducted in Gyumri, Dilijan, and Stepanavan in October-November 2023, was coordinated by Astghik Mirzakhanyan, national expert on social impact assessment and gender issues for the UNDP-GCF "De-risking and Scaling-up Investments in Energy Efficient Building Retrofits" project.
According to her, the data collected will be used to address issues such as the proper management of energy efficient retrofitted buildings, the creation of reserve funds for their maintenance, and the development of energy efficient behavior among residents.
"Women and houswifes play a key role in deciding family budget allocations, highlighting their importance as 'agents of change' in shaping energy-efficient behavior within the family," said Mirzakhanyan.
Diana Harutyunyan, UNDP Climate Change Programs Senior Adviser, emphasized that although this is not a large-scale study, it is crucial to capture residents' opinions on the outcomes of energy efficiency measures. "Constructive suggestions made during the survey will help guide more effective actions in the future," added Harutyunyan.